Sneg je padavina v trdem stanju, ki iz ledenih kristalov nastaja v oblakih - nastaja, ko je zrak zasičen z vodno paro pod 0ºC temperature. Tedaj vodna para takoj preide v trdo stanje. Če je sublimacija (prehod v trdo stanje) postopna, ledeni kristali v glavnem dobivajo pravilno obliko, se pri padanju spajajo in tako nastanejo snežinke.
Ledeni kristali , ki rastejo samo na račun vodne pare, imajo značilne oblike, odvisne od temperature okolice. Njihova zgradba postane bolj zapletena pri padanju skozi toplejše plasti, ali pri dvigovanju skozi oblak s pomočjo vzgornika. Masa kristalov se povečuje in kristali začnejo padati. Ko med padanjem trčijo v druge kristale ali v oblačne kapljice, majhni delci kristala odletijo in začnejo rasti. Pri padanju se ledeni kristali med seboj tudi sprimejo in nastanejo snežinke. Snežinke so v obliki različnih kristalnih zvezdic, ki pa so tudi pomešane z navadnimi ledenimi kristali.
Pri temperaturi zraka višji od -10ºC, se kristali običajno spajajo v obliki kosmov najrazličnejših oblik. So raličnih velikosti, največje merijo včasih tudi do 4 cm. Na velikost snežink vplive predvsem temperatur

a zraka. Nižja je temperatura, manjše so snežinke in obratno. Temperature, pri katerih so možne snežne padavine se gibljejo od -40°C pa vse do +10°C.
Prvi sneg ponavadi naredi neizmerno veselje otrokom, tudi marsikateri odrasel ne ostane ravnodušen ob snežnobelem pregrinjalu nad pokrajino. Sneg ponavadi povzroči nekaj preglavic predvsem v prometu. Šele v zadnjih letih, ko imamo vse manj belih zim, ko izginjajo znameniti ledeniki, se zavedamo pomembnosti snega.
Že pred nekaj desetletji je človek iznašel tudi način, da sneg izdeluje sam. Tako so danes skoraj vsa pomembna smučišča opremljena tudi z napravami za umetno zasneževanje. Umetni sneg med smučarji velja za boljšega, saj smuči po njem drsijo hitreje, z njim pa so zadovoljni tudi upravljalci smučišč, saj z njim lahko kar dobro podalšajo smučarsko sezono. So pa te naprave pod vpašanjem zaradi velike potrate energije, zato se najde tudi precej ljudi, ki umetnem zasneževanju nasprotujejo.